American BIOglide Plus 100 ml
- 100% ekologiskt glidmedel
- Tillsatt ginseng
- Dermatologiskt och kliniskt testat
- Optimalt Ph-värde
- Kan användas med latexkondomer
- Vattenupplöslig och fettfri
- Doft- och smakneutral
- Innehåller 100 ml

Behöver du hjälp?
Du är välkommen att ringa oss på 0411 881401 eller skriv till oss på service@palora.se - Vi finns här för att hjälpe dig.
Vad är…
Original American Bioglide är det första 100% ekologiska glidgeléet. Det är tillverkat efter ett amerikanskt recept med tillsats av ren ginseng.
Därför väljer många Bioglide…
Det är inte utan anledning, som gör Bioglide till ett mycket populärt glidmedel. Glidmedlet har en glidverkan som ökar successivt så därför ska man bara använda små mängder åt gången.
American Bioglide är dermatologiskt och kliniskt testat och har ett optimalt pH-värde.
Dessutom är medlet vattenlösligt och fettfritt, så om det fastnar på lakanet eller sängkläderna, tvättas det enkelt bort igen.
Bioglide är både doft- och smakneutral och du får hela 100 härliga ml i denna praktiska tub med lock.
Glidmedlet kan dessutom användas tillsammans med latexkondomer.
Palora.se tipsar …
Den ekologiska Bioglideserien från Joydivision vann en Erotixxx Awards under 2012 för Bästa Produktlinje.
| Produkttyp | Ekologiskt vattenbaserat glidmedel |
|---|---|
| Innehåller | Ginseng, Vegetariskt Glycerin, Aqua, Sodium Laktat, Xanthan Gum, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, Panax Ginseng Root Extract, Lactic Acid |
| Innehåll | 100 ml |
| Doft, smak och färg | Neutral |
| Material | Vattenbaserat |
| Varumärke | Joydivision |
| Färg | Neutral |
| Storlek | 100 ml. |


